SÍLA JEDNOHO DOKUMENTU! Before the Flood.
By Markéta - listopadu 06, 2016
Dnes jsem celé dopoledne strávila s dokumentem Before the Flood.
Dokument má neuvěřitelnou sílu. Není nějak uměle ,,nafouklý".Ukazuje fakta!
Osobně si myslím, že každý si musí udělat obrázek sám. Nicméně tady mě sleduje přes 3.500 tisíce lidí, na Instagramu skoro 10.000 a na YouTube přes 26.000 a to sakra není málo!
Občas mám, ale chuť se vším praštit a nebo naopak natočit takové video, že by se každý divil!
Koukněte na dokument a udělejte si sami obrázek toho, jak žijeme.Jestli se tady objeví někdo, kdo napíše, že jednotlivec s tím nic neudělá, tak ho virtuálně praštím po palici!!!
My jsme úžasní tvorové. Dokážeme úžasné věci.Jsme schopní spoustu věcí vybudovat, ale i zničit.
Vše je jen a jen v našich rukách. Ať už při třídění odpadu nebo při volbách. Nebuďme slepí.
Změny, které můžete udělat už dnes!- třídění odpaduNa černých skládkách leží mnoho surovin, které lze zpracovat znova, např. sklo a železo … Tyto suroviny se musí znova složitě dobývat ze země. Nejen že tak plýtváme surovinovými zdroji, ale těžbou se tak ničí životní prostředí. Jen se zajeďte podívat do oblasti dolů, jak vypadá okolní krajina! Sklo a kovy lze recyklovat donekonečna, papír 6x.
- zbytečně nevyhazujte staré oblečeníNapříklad každé bavlněné tričko, které koupíte v krámu, zanechá velkou ekologickou stopu: bavlna na plantáži byla ostřikována pesticidy, navíc náročná rostlina potřebuje hodně umělého hnojiva a vody, jinak roste špatně; jedno kilo bavlny spotřebuje do sklizně cca 8000 litrů vody; před sklizní se bavlník musí jedovatými postřiky zbavit listí, čímž se zamořuje i půda; surová bavlna se převáží do továrny na zpracování příze, poté putuje na zpracování látky. Balíky se postříkají roztokem proti plísním a opět dlouhou cestou většinou po moři se vezou do barvíren, kde padnou na obarvení další hektolitry vody. Látka putuje do Bangladéše, Laosu nebo Kambodže odkud pochází 60% celosvětové výroby triček. Ve zdejším textilním průmyslu je zaměstnáno cca 50 000 dětí. Hotová trička se transportují do různých zemí, kde se ještě ošetří formaldehydem, aby se tolik nemačkala. Obnošená trika např. z Německa se každoročně sbírají (ročně to je 600 tisíc tun starého oblečení) a lodí se vyvážejí do Afriky. V Tanzanii a dalších afrických zemích se domácímu textilnímu průmyslu dařilo, ale od dob, kdy tyto země otevřely hranice dovozu ze zahraničí, mnozí domácí výrobci zkrachovali. Nemůžeme přece chudé Afričany nutit, aby si kupovali dražší domácí věci, když obnošená, ale zachovalá trika koupí za pouhých pět dolarů (převzato z Euro 8/2010)
Zjistěte si, odkud pochází maso či vejce, které kupujete a jaké metody chovu zvířat se v daném chovu uplatňují. Víte jak vypadá např. velkochov nosnic? Slepice se celý svůj život tísní v kleci na ploše menší než papír A4.
Podporujte zemědělce, kteří používají humánní chovné metody a praktikují způsoby porážky, aby zvířata co nejméně trpěla.
- šetřete energií v domácnosti
- v místnostech, z nichž odcházíte, po sobě zhasínejte! Nenechávejte nikde zbytečně rozsvíceno (např. na chodbě nebo před domem), puštěný televizor či počítač
- žárovky ve svítidlech, které používáte během roku nejvíce, se vyplatí vyměnit za úsporné
- spotřebiče vypínejte úplně
- perte plnou pračku, perte při nižších teplotách.
- chladnička by měla být umístěna na co nejchladnějším místě; otevírejte ji na co nejkratší dobu, nedávejte do ní teplé potraviny
- namísto elektrické plotýnky k ohřevu vody používejte rychlovaznou konvici
- nepřetápějte! Lepší něž ohulit topení a pak zbytečně větrat, protože se nedá v místnosti dýchat, je vzít si na sebe mikinu nebo svetr a teplé ponožky
- palmový olej!!!Intenzivní pěstování palmy olejné je v současnosti jednou z největších příčin úbytku tropických deštných lesů. Do České republiky se každoročně doveze cca 30 000 tun palmového oleje. Jde možná o nejdůležitější příspěvek našeho státu k devastaci tropických pralesů, které jsou zdrojem největší biologické rozmanitosti planety a domovem milionů lidí.
a mnoho dalšího...
Budu ráda za diskuzi pod příspěvkem. :)
CZ verze: https://www.youtube.com/watch?v=j45aTanc9yo
AJ verze: https://www.youtube.com/watch?v=90CkXVF-Q8M
2 komentářů
Ahoj Markétko. Souhlasím se vším, kromě pračky... . Vysoká teplota je kvůli bakteriím, stejně jako žehlička.
OdpovědětVymazatTo určitě, ale na většinu oblečení stačí 40 stupňů :)
VymazatAhoj, děkuji za každý komentář. Zveřejním ho a odpovím hned, jak se dostanu na internet :)